href="http://redfoxwineryandlounge.com/favicon.png">





Quick Link To Inductees:

  Deceased Inductees

Deceased Inductees
Pennsylvania Sports Hall of Fame
Washington - Greene County Chapter

 

 
George M. Abd
John Abraham
Phil Ahwesh
William E. Amos
 
Dr. David Anderson
Harry C. Antil
William Backner
John Barish
 
George Barlow
Lloyd Bedillion
August Behling
Earnest Benedict
  Angelo Biagini
Nicholas Bick
Joseph Bick Kenneth E. Blake
  Stephen Blyshak
George Bougher Jr.
Raymond Brennen
Gustave Brickner
  William Buchanon
Edward Butka
Robert E. Caffrey
George Carter
  James Checkers Paul Chicone
Joseph Chicone
Dr. Harry M. Cohen
  Albert Como Dr. James E. Conklin
Mark Cordy
Arthur Couts
  Peter D'Allesandro Bruce Dal Canton
Clyde J. Davis
Leroy P. Day
  William J. De Paoli Milton T. Decker
Ida B. Deems
Alfred DeLucia
  Stanley Dominski James Dykstra
Raymond Edgar
Thomas E. Elwood
  Lawrence W. Forbister Warren H. Fralick
Col. Edgar Garbisch
James Garry
  Anthony T. George Bill George
Roy R. Gillespie
Harry W. Gray
  Harry Gumbert William A. Harris
Ray Hart
Lewis W. Hays
  Henry Hofbauer Chauncey Frazier Hoffman
James Janflone
Val Jansante
  J. Kenneth Johnson Ruth H. Johnson
Naomi Thompson Kenward
Doug Kotar
  Joseph J. Krol Alfred E. Lewis
John Lukon
Edward Lukon
  Albert Luppino Charles W MacFarland
Joseph Manfredi
J. Brady Marble
  Walter J. Marm William McLaughlin Matthew Midea
Thomas R. Milhollan
  Thomas M. Molinaro Alberta G. Moore G. Wayne Moore
Robert K. Moore
  Arthur  Morris Clarence Morris Paul R. Mounts George J. Mucey
  John Mullins Eugene Oliver Walter O'Shinski John F. Paige
  Anthony Paulekas
Michael Pavella
Joe Petro Lewis Pilkington
  Thomas H. Porter Frank Preisendorfer
Paul Reardon
Robert R. Reihner
  Ross Resciniti James Rockwell
Joseph Rodjom
William Rogers
  James L. Ross Anthony Ruffa
Harry Robert Ruschel
Fred W. Ryland
  Arthur Sandusky Dr. David K. Scarborough
Samuel Secreet
Edward B. Selway
  Paul Scott Shearn Keith R. Sim
Robert Smith
Eugene Smittle
  John P. Sorice Pete Stanton
Harry G. Stevens
John E. Syrek
  Edward Thompson Rev. Daniel Towler
Barry R. Trees
Amel L. Tucci
  Earl Tustin Fred S. Tustin
Benny Urso
Joseph Urso
  Frederick Wardle Paul W. Weber William Westlund
John E. Wilson
  Richard  Wilson Richard Wise Robert Worrell Syl Wrubleski
  Theodore Zetts Robert P. Czmiel Stephen W. Telleck Dominic "Gus" Mancuso
  Edward Hepe  George J. Marra  Joseph Stefka Martin F. Strnisha
  Edgar Simms  Dominic Sacco Joseph Comfort Byron Smialek
  Lawrence Romboski Donald Clendaniel Homer Marshall Danny Warbutton
  Harold Hunter Dr. Steve Babyak Dick Gray Allenby Lewis
  Harry McKee Elmer Sobansky Abbie Rush Theodore Zatta
  Richard Caputo David Johnston Carl Herron Lee Cecchini
  Samuel Calabro Fred Barry Norris Vactor  
 

The Pennsylvania Sports Hall of Fame: Washington-Greene County Chapter

 

 

Home  |  Inductees  | Officers / Staff  |  Executive Committee  |  Advisory Board  |  Forms  |  Contact Us


1986-2013  Washington-Greene County Chapter: Pennsylvania Sports Hall of Fame Site By
RJC Telecom